Milión detí sa modlí ruženec 2019

Za pokoj a jednotu vo svete

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi zameriava svoju činnosť na pomoc kresťanom tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní pre svoju vieru.

Svätý otec Franišek nás v tomto mimoriadnom misijnom mesiaci október vyzýva nielen sa modliť za pokoj a jednotu vo svete, ale aj konkretne pomôcť.

Aktivita modliť sa za pokoj a jednotu vo svete vznikla v roku 2005 v Caracase (Venezuela) pri soche Panny Márie a odvtedy sa rozšírila do celého sveta. Iniciatíva v sebe nesie myšlienku sv. Pátra Pia z Pietrelciny: “Keď sa milión detí pomodlí ruženec, tak sa svet zmení.” V piatok 18. októbra 2019 sa hlasy detí spajajú do jedného. V školách a škôlkach, v kaplnkách, detských nemocniciach, sirotincoch, utečeneckých táboroch, doma, kdekoľvek.

Žiaci našej školy sa zapojili do tohto projektu v rámci vyučovania náboženskej výchovy tým, že sa počas mesiaca október v triedach modlia desiatok ruženca. V piatok sa žiaci siedmeho ročníka navštevujúci rímskokatolícke i gréckokatolícke náboženstvo zúčastnili v Rímskokatolíckom kostole Návštevy Panny Márie v Trebišove spoločnej modlitby ruženca, do ktorej sa zapojili žiaci zo všetkých škôl mesta. V úvode nás privítal kaplán Ján Kovaľ. Zemeguľa na plátne v prednej časti chrámu symbolicky spojila všetkých k modlitbe na celom svete. Spoločne sme si pozreli krátke video, ktoré nám pripomenulo, že vo svete je veľa vojen, hladu, problémov, avšak je tu Ježiš a veľká sila modlitby. Žiačka základnej školy prečítala list, v ktorom sme počuli o patrónke svetových misií a všetkých misionárov, sv. Terézie z Lisieux i jej malej ceste lásky. Modlitbu posvätného ruženca viedol pán kaplán Ján. Spevacký zbor pod vedením pani učiteľky Miriam Chylovej pesničkami sprevádzal jednotlivé tajomstvá ruženca svetla.

Záverečné požehnanie a poďakovanie pána kaplána Janka všetkým, ktorí sa podujatia zúčastnili: gréckokatolíckemu otcovi dekanovi Dušanovi Semanovi, kňazom, rehoľným sesričkám, katechétkám, učiteľom, ale aj riaditeľom škôl, ktorí umožnili žiakom a študentom, aby sa v rámci mesta mohli takto spojiť v jednú duchovnú rodinu, ukončilo toto krásne podujatie.

Fotogaléria: TU

Bližšie na stránkach: