Jednoduché stroje

Dnes máme motory, zložité stroje, počítače či iné zariadenia, ktoré robia prácu za nás ľudí. Ale ešte skôr, ako boli motory, ľudia používali zvieratá a jednoduché stroje, aby im pri práci pomáhali. Jednoduché stroje sú napríklad: páka, kladka, naklonená rovina či ozubené koleso. Väčšina zložitých mechanických strojov obsahuje aj v súčasnosti časti, ktoré sú podobné jednoduchým strojom (výťah, eskalátor, hodinky...).

Žiaci zo 4.A triedy si princíp ich fungovania vyskúšali na vlastných projektoch. Vlastnoručne sa pokúsili o zhotovenie mechanizmu, ako je pevná a voľná páka či kladkostroj. Využili veci rôznych tvarov a materiálov ako: štipce, škatule, plastové fľaše, kartóny, špagát, drevo, skrutky, časti  z lega, či iných skladačiek …

Svoje projekty vedeli v triede odprezentovať, obhájiť a vysvetliť systém fungovania týchto zariadení. Táto usilovnosť bola odmenená jednotkou a pochvalou v internetovej žiackej knižke.