Európsky deň jazykov – primárne vzdelávanie

26. september - Európsky deň jazykov, ktorý vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov, si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznorodých aktivít - súťaží, kvízov, besied, tvorby projektov, účasťou na workshopoch a podobne. Tento deň má v tomto roku svoje 20. narodeniny. Preto sme mu aj my učitelia a žiaci venovali špeciálnu pozornosť celý týždeň od 27. 9. do 1. 10. 2021. Žiaci našej školy primárneho vzdelávania sa učia popri slovenskom jazyku i anglický a nemecký jazyk. No nie len v týchto jazykoch dominovali vyššie spomínané aktivity.

Prváci si hodiny anglického jazyka, ale aj výchov spestrili zábavnými činnosťami, rozprávkami, hrami so slovíčkami a piesňami v rôznych jazykoch.

Druháci si točili kolesom výziev, súťažili vo výzvach, započúvali za do rečí v rôznych jazykoch a pokúšali sa ich identifikovať. Objavili abecedu posunkovej reči. Naučili sa ukázať svoje mená v posunkovej rečí. Navrhovali a tvorili na biele tričká svoje umelecké dielka na tému európske dňa jazykov. Fascinovali ich prevažne ľudia, deti v iných krajinách, vlajky členských krajín. Malí návrhári sa už nevedeli dočkať, kedy sa v tričkách budú môcť všetkým predviesť a pochváliť aj doma.

Tretiaci spoznávali rozmanitú kultúru členských krajín. Následne tvorili a prezentovali zaujímavé projekty. Otestovali si svoje vedomosti v rôznych kvízoch s európskou a jazykovou tematikou. Zamýšľali sa nad otázkami prečo a aké podstatné je v dnešnej dobe učiť sa cudzie jazyky.

Štvrtáci zisťovali koľko a ktoré jazyky sú úradnými jazykmi EÚ - prostredníctvom internetu. Vypočuli si rovnaký text v rôznych jazykoch, preskúmali písaný text a rozhodovali sa, ktorý jazyk by sa ešte vo svojom živote radi naučili. Zisťovali ako sa povie a napíše slovíčko AHOJ v rôznych európskych jazykoch. Vyzdobili si biele tričko s jazykmi a do nich vpisovali: Akoby sa zmenilo slovíčko  - AHOJ - na ich jazyku v Taliansku, Portugalsku, Španielsku, Poľsku, Švédsku, Maďarsku, Slovinsku, Česku, Holandsku, Nemecku a v iných európskych krajinách. Deťom sa aktivity páčili a vo vyzdobených tričkách sa parádili po škole. A možno sa tak stali inšpiráciou pre jazykové vzdelávanie aj pre iné deti.

Mnohé kreatívne projekty, produkty, fotky z tohto týždňa nám budú zdobiť webovú stránku školy, nástenky chodieb a tried. Takto si žiaci všetkých ročníkov v radostnej a pohodovej atmosfére pripomenuli nielen rôznorodosť a rozmanitosť jazykov, ale aj dôležitú potrebu sa ich učiť. Veď nie nadarmo sa hovorí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.

Mgr. I. Koščová