Turistická vychádzka – gejzír Herľany

Cieľom našej prvej turistickej vychádzky v tomto školskom roku sa stala dedinka Herľany ležiaca v malebnej krajine pod úpätím západných svahov Slanských vrchov, v údolí Herlianskeho potoka. Za svoj rozmach a slávu vďačia Herľany minerálnym prameňom, ktoré tu boli známe už v 17. storočí. Vďaka kúpeľom sa v roku 1872 v Herľanoch zrodil aj svetový unikát - jediný studenovodný gejzír aktivovaný ľudskou činnosťou. Na rozdiel od kúpeľov, gejzír funguje až dodnes a stále láka návštevníkov na predstavenia, ktoré sa konajú približne každých 34-36 hodín. My sme sa jedného z týchto predstavení zúčastnili v nedeľu 18.10.2021.

Čakanie na erupciu sme si skrátili prechádzkou a oddychom v neveľkom parku v okolí gejzíru. Čaro parku dotvárajú aj umelecké plastiky z dreva, ktoré predstavujú ďalšie výnimočné objekty hodné turistického záujmu v abovskom regióne - hrad Slanec, kaštieľ v Budimíre, archeologické múzeum v Nižnej Myšli, bitku pri Rozhanovciach a ranogotický kostol vo Svinici.

Marianna Bodnárová