Turistická vychádzka: Zážitková vodná cesta: Oborín a Vtáčí raj: Senianske rybníky

Tohtoročný štátny sviatok, 8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom sme sa so žiakmi navštevujúcimi Turistický krúžok rozhodli stráviť v prírode. Našou prvou zastávkou bolo mŕtve rameno Laborca v obci Oborín, kde bola vybudovaná Zážitková vodná cesta. Počas prechádzky po drevenom náučnom chodníku s mostíkmi vedúcimi ponad vodu sme sa mohli zoznámiť s vodným prostredím v tejto oblasti – mokraďou, močiarom a mŕtvym ramenom. Súčasťou chodníka je aj rozhľadňa, ktorá sa nachádza na lúke a slúži na pozorovanie vtáctva a okolitej prírody.

Po absolvovaní okruhu sme pokračovali mikrobusom do obce Senné, kde bola naším cieľom návšteva národnej prírodnej rezervácie Senianske rybníky. Okrem rybníkov sa v území nachádzajú rôzne typy mokradí a pomerne veľké plochy zachovalých lúk a pasienkov. Toto výnimočné prostredie sa stalo hniezdiskom a oddychovým miestom pri migrácii takmer tristo druhov vodných vtákov – vtáčím rajom. Hniezdia tu napríklad vzácne volavky purpurové, kormorány veľké, husí divé, kane močiarne, žeriavy popolavé a i. Chodník nás priviedol aj k Iňačovskej studni, ktorú vyhlásili za Obecnú pamiatku. Je to viac ako 100 rokov stará vahadlová studňa. Obyčajné kamenné závažia nahradil miestny kamenár symbolicky kamennými rybami. Od studne je už len kúsok na vyhliadkovú vežu a na hrádzu rybníka, odkiaľ sú výborné podmienky na pozorovanie vtákov.

Marianna Bodnárová