Exkurzia Bratislava

Na október sme sa veľmi tešili.  Mali sme naplánovanú návštevu Bratislavy. Žiaci 9.A triedy sa jej zúčastnili v dňoch 12. -14. 10. 2022.

Exkurzia začala v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu s projektom „Oly volá školy“. Ide o interaktívny program sprevádzajúci úžasnými príbehmi slovenského športu pod vedením pani riaditeľky  Diany Kosovej.

Cesta pokračovala do Incheby na svetoznámu expozíciu Cosmos Discovery. Ide o výstavu stovky exponátov mapujúcich vývoj pilotovaných vesmírnych letov, ruský Sputnik,  Lajku, Gagarina, či americkú raketu Mercury... V interaktívnou Cosmocampe si žiaci vyskúšali výcvik kozmonautov a zaujímavé 3D-technológie.

Posledný deň sa niesol v duchu dejepisu a občianskej náuky. Naša návšteva sa začala prehliadkou budovy. Po povinnej bezpečnostnej prehliadke nás exkurziou sprevádzala pani PhDr. Lujza Kittlerová, ktorá nám zaujímavým spôsobom priblížila históriu a fungovanie NR SR. Exkurziu sme začali vo vestibule Národnej rady, kde sa nachádza busta J. M. Hurbana, prvého predsedu Slovenskej národnej rady. Dozvedeli sme sa viac o štátnych symboloch SR, o prvej i súčasnej zástave Slovenskej republiky, aj o našej ústave. Na prvom poschodí sme obdivovali sedem malieb na dubovom dreve maliara Albína Brunovského, ktoré sú najhodnotnejšou umeleckou časťou NRSR. Z balkóna sme mali výhľad na celú rokovaciu sálu, kde sme sa dozvedeli informácie o činnosti parlamentu a ďalšie zaujímavosti fungovania Národnej rady SR.  Potvrdilo sa nám porekadlo: Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť.

Posledné hodiny v našom hlavnom meste sme využili na prechádzku po Bratislavskom hrade, Barokovej záhrade,  Starom meste, videli sme Sad Janka Kráľa a ďalšie krásy mesta... Samozrejme nechýbali ani návštevy nákupných centier,  pre niektorých žiakov TOPka z celého výletu 😊

p. učiteľka Klára Baloghová