Skip to main content

Škola v prírode – LENDAK

V malebnom údolí na severozápade Popradskej kotliny pohoria Belianske Tatry, 3 km od osady Tatranská Kotlina, leží rázovitá obec Lendak. V nádhernom horskom prostredí v dňoch 27. – 31. 05. 2024 sme sa zúčastnili, my žiaci 4.A a 4.B triedy, dlho očakávanej „Školy v prírode.“

Cestou do Lendaku sme navštívili Spišský hrad. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o živote na hrade, o jeho majiteľoch a o povestiach, ktoré sa s týmto miestom viažu. Cesta zbehla rýchlo. Ubytovali sme sa v penzióne Harmónia, kde už boli pre nás pripravené útulné izby. Po výbornom obede sme si chystali plagáty, ktoré nás a našu izbu charakterizovali.

Pani triedne učiteľky nás obdarovali zelenými šiltovkami, ktoré sme si dotvárali podľa vlastnej fantázie a tiež tričkami s fotkou triedy. Tie nám ešte dlho budú pripomínať krásne chvíle a zážitky zo školy v prírode.

V utorok nás čakal jedinečný výlet. Lanovkou sme sa vyviezli do horského strediska Bachledka. Na Chodníku korunami stromov sme z výšky obdivovali unikátnu prírodu Belianskych Tatier.

V stredu sme sa bližšie zoznámili s obcou Lendak. Navštívili sme miestne múzeum, ktoré sa dodnes pýši svojimi krásnymi krojmi. Večerný program nám spríjemnila 81-ročná tetuška Mária, ktorá nám „vyprávala“ v goralskom nárečí ako sa tu voľakedy žilo a pracovalo. Po rozlúčke s pani Máriou a chutnej večeri bola aj diskotéka so všetkým, čo k tomu patrí.

Štvrtkový deň bol opäť turistický, zvládli sme aj „výšľap“ k Belianskej jaskyni, v ktorej bolo 874 schodov. Posledný večer sa niesol v znamení lúčenia sa a vyhodnocovania. Bol plný aktivít, súťaží, tvorenia z prírodnín. Vedomostný kvíz nám prezradil, kto bol pozorným poslucháčom v ŠvP. Všetci sme boli ocenení krásnymi diplomami a rôznymi darčekmi od sponzorov triedy a od pani učiteliek.

V piatok nás čakala cesta domov. Prestávku sme si urobili pri turisticky vyhľadávanej atrakcii Sivá brada. Tento 25 metrov vysoký kopec je jednou z mála stále živých travertínových kôp na Slovensku. Vďačí za to stále vyvierajúcej mineralizovanej vode.

Poďakovanie za školu v prírode patrí pani učiteľkám: Mgr. I. Koščovej, Mgr. M. Zajoncovej, Mgr. L. Vargaeštokovej, pani vychovávateľke K. Chalkovej a pánovi zdravotníkovi Mgr. J. Bajusovi.

Žiaci 4.A a 4.B triedy